Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/themes/ark-child/functions.php on line 73
Ako na to: Ako preložiť WordPress plugin alebo tému | BAD WOLF

Ako na to: Ako preložiť WordPress plugin alebo tému

Hits: 2613

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Potrebujete preložiť plugin alebo tému vo WordPress? Mnoho pluginov a tém WordPress je plne pripravených na preklad a ľahko ich môže preložiť ktokoľvek. V tomto článku vám ukážeme, ako ľahko preložiť WordPress plugin alebo tému bez toho, aby ste museli zasahovať do kódu stránky. Nebudete potrebovať ovládať žiadny programovací jazyk, stačí vedieť po anglicky. 🙂

Prečo a kedy by ste mali preložiť plugin alebo tému pre WordPress

Samotný WordPress je dostupný v mnohých jazykoch a môže byť preložený do ďalších. Ako používateľ môžete používať WordPress vo svojom vlastnom jazyku a môžete dokonca vytvárať viacjazyčné webové stránky pomocou pluginov. Ako vytvoriť viacjazyčnú stránku si ukážeme v ďalších návodoch.

Väčšina pluginov a tém pre WordPress je pripravená na preklad. Autorom pluginov môžete pomôcť prispievaním prekladov do iných jazykov. Pomôže to aj tisícom iných používateľov WordPress.

#1 možnosť: Pomoc pri preklade WordPress do vášho jazyka

Táto metóda je jednoduchšia a odporúča sa, pretože nielen vám pomôže používať plugin vo vašom jazyku, ale pomáha aj iným používateľom, ktorí daný plugin majú inštalovaný.

WordPress.org v súčasnosti hosťuje webový prekladový nástroj, ktorý umožňuje komukoľvek prispievať do prekladov pre pluginy a témy WordPress, ktoré sa nachádzajú na stránkach WordPress.org.

Na začiatok odporúčam:

Prekladať môžete na https://translate.wordpress.org/locale/sk

Všetci dobrovoľníci, ktorí sa do prekladov zapojili

Štatistiky prekladov | Stav prekladu TOP 120 pluginov | Stav prekladu TOP 120 tém

 

 

Keď navštívite stránku pluginu, zobrazí sa upozornenie so žiadosťou o pomoc pri preklade.

 

Budete vyzvaní, aby ste si vybrali svoj jazyk a potom môžete začať prispievať.

 

 

Po vybratí jazyka máte na výber možnosť prekladať plugin/tému alebo popis “readme”.

 

 

Náhľad frázy, ktorá je určená k prekladu:

 

 

#2 možnosť: Preklad pluginu alebo témy priamo v administrácií stránky

Táto možnosť umožňuje preložiť plugin alebo tému pre vaše vlastné použitie a preklady sa okamžite prejavia na webových stránkach.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je inštalácia a aktivácia pluginu Loco Translate.

Po aktivácii máte v bočnom menu položku Loco Translate, kde si viete vybrať plugin alebo tému. Zobrazí sa zoznam všetkých doplnkov, ktoré sú momentálne nainštalované na vašich webových stránkach. Musíte kliknúť na plugin, ktorý chcete preložiť.

V našom prípade sme vybrali preklad samotného Loco Translate.

 

Na ďalšej obrazovke uvidíte zoznam dostupných jazykov pre plugin spolu so stavom prekladu pre každý jazyk.

 

Ak je tam uvedený jazyk, ktorý chcete preložiť, musíte naň kliknúť. V opačnom prípade môžete kliknúť na tlačidlo “New language” v hornej časti.

 

Na stránke nového jazyka musíte najprv zvoliť svoj jazyk. Máte k dispozícii dve možnosti. Prvou možnosťou je jazyk WordPress. Táto možnosť automaticky začne používať tento jazykový súbor, ak používateľ nastaví správnu oblasť programu WordPress v tomto jazyku. Druhou možnosťou je použiť vlastný jazyk.

Ďalej je potrebné vybrať, kde chcete uložiť prekladové súbory. Štandardne služba Loco Translate odporúča ukladať prekladový súbor do vlastného priečinka. Môžete to zmeniť, ak chcete uložiť prekladové súbory do jazykov WordPress alebo do vlastného priečinka. Osobne odporúčam používať systémový súbor.

Po nakonfigurovaní nastavenia kliknite na tlačidlo “Start translating“.

Preloženie pluginu je naozaj jednoduché. Uvidíte zdrojový text a pod ním uvidíte pole prekladu.

Jednoducho zadajte preklad zdrojového reťazca a potom zvoľte nasledujúci reťazec, ktorý chcete preložiť.

Nezabudnite kliknúť na tlačidlo “Save” a uložiť tak nový preklad.

 

#3 možnosť: Preklad pluginu alebo témy v počítači

Poslednou možnosťou je tiež preložiť plugin/tému vo vašom počítači pomocou gettext aplikácie. Takéto preklady môžete odoslať autorom pluginov a tém, aby ich mohli zahrnúť vo svojich projektoch.

Najprv musíte na svojom počítači stiahnuť a rozbaliť plugin, ktorý chcete preložiť. Po extrahovaní súboru otvorte priečinok a vyhľadajte zložku “language“. Vo vnútri nájdete súbor .pot. Toto je prekladový súbor šablóny, ktorý budete musieť preložiť.

Ak plugin nemá súbor .pot alebo priečinok jazykov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je preklad pripravený. V takom prípade sa môžete obrátiť na autora a opýtať sa, či má nejaké plány na prípravu prekladu doplnku.

Akonáhle máte súbor .pot, ste pripravený preložiť plugin do iných jazykov.

Najprv musíte na svojom počítači nainštalovať program Poedit. Poedit je bezplatná aplikácia pre preklad pre Mac a Windows.

Po nainštalovaní programu pokračujte a otvorte aplikáciu. Zobrazí sa vám sprievodca, ktorý vás požiada o výber možnosti. Ak používate verziu aplikácie PRO, môžete si vybrať preloženie doplnku alebo motívu programu WordPress. V opačnom prípade musíte vybrať možnosť “Vytvoriť nový preklad“.

Aplikácia vás vyzve, aby ste vybrali súbor POT z pluginu/témy ktorú chcete preložiť. Po zvolení súboru vás Poedit požiada o výber jazyka prekladu. V prípade že nie je dostupný súbor .POT, vyberte súbor .PO

Stačí zadať názov jazyka alebo ho vybrať z rozbaľovacej ponuky a kliknúť na tlačidlo OK.

Poedit teraz zobrazí zoznam dostupných reťazcov. Jediné, čo musíte urobiť, je kliknúť na reťazec vytvoriť preklad.

Po dokončení prekladu ste pripravený ho uložiť a exportovať. Musíte prejsť do možností Súbor » Uložiť a pomenovať súbor tak, ako sa volá originál .POT alebo .PO súbor, doplnený o skratku jazyka prekladu. V prípade slovenčiny to je sk_SK.

 

Poedit uloží váš preklad do súborov .po a .mo. Tieto súbory musíte vložiť do priečinka jazykov na vašom FTP: 

wp-content » languages »  plugins

wp-content » languages  »  themes

Ak vám tento článok pomohol, môžete ho zdieľať, alebo sa pridať na Facebook, kde nájdete ďalšie zaujímavé návody a nápady zo sekcie “Ako na to”.

Komentáre

komentárov

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Leave a commentStaňte sa partnerom Zlého vlka

Pozrime sa na vaše veľké projekty od začiatku a spoločne.

Copyright BAD WOLF 2018 © Všetky práva vyhradené