Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/themes/ark-child/functions.php on line 73
Prečo je WordPress zadarmo? | BAD WOLF

Prečo je WordPress zadarmo?

Hits: 1884

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Jednou z častých otázok je “Musím platiť za používanie WordPress?“. Nie, WordPress je slobodný open source software. V tomto článku si povieme o dôvodoch, prečo je WordPress zadarmo a o nákladoch na prevádzku stránky.

WordPress.org je open-source softvér, s otvoreným zdrojovým kódom. Je dodávaný zdarma, je určený na používanie a úpravu akýmkoľvek spôsobom. V niektorých prípadoch však môžu vznikať náklady. V tomto článku si povieme o nákladoch na používanie WordPress s otvoreným zdrojom.

Prečo WordPress nie je na predaj?

Prečo to ľudia a spoločnosti WordPress nepredávajú? Ak je WordPress taký dobrý, ako každý hovorí, potom by jeho predajom zrejme zarobili oveľa viac. To je pravda, keby WordPress vlastnila jedna firma.

WordPress je komunitný projekt s otvoreným zdrojovým kódom, kde desiatky tisíc talentovaných ľudí prispeli k tomu, aby sa stali softvérom, ktorý je dnes. Existuje hlavný tím vývojárov, ktorý vedie vývoj projektu, ale ktokoľvek môže prispieť k opravám, hlásiť chyby, či navrhnúť funkcie. Okrem toho vedúci projektov sa menia z jednej verzie na druhú. Ak sa zapojíte do komunity, môžete sa ľahko stať hlavným prispievateľom (tzv. core contributor) programu WordPress.

Filozofiou open-source softvéru s otvoreným zdrojovým kódom je to, že softvér nie je ako iné hmotné produkty. Akonáhle je softvér vytvorený, môže byť kopírovaný. Vezmime si príklad továrne na výrobu hračiek. Každá vyrobená hračka má rôzne časti a každá časť má cenu. Výrobné náklady týchto dielov môže výrobca vypočítať tak, aby celý výrobný proces a materiál bol zahrnutý v cene. Na druhej strane náklady na tvorbu softvéru a distribúciu nie sú rovnaké.

Ak chcete získať viac informácií o softvéri s otvoreným zdrojovým kódom, pozrite si filozofiu GNU.

Ako autori zarábajú na WordPress?

Dve hlavné časti softvéru sú produkty a služby založené na tom istom základe s otvoreným zdrojovým kódom.

Ľudia často zamieňajú WordPress s WordPress.com.

Matt Mullenweg, spoluzakladateľ WordPress, spustil spoločnosť s názvom Automattic, ktorá poskytuje “obmedzený” bezplatný hostingový servis na stránke WordPress.com, kde si môžete priplatiť za odomknutie funkcií, ako je úprava CSS a podobne. Za túto službu si však musíte zaplatiť niekoľko desiatok až tisíc eur mesačne. V máji 2014 spoločnosť Automattic sa hodnota firmy pohybovala okolo 1,16 miliardy dolárov.

Ostatní vývojári vyvíjali úspešné projekty okolo programu WordPress tým, že vytvárajú komerčné pluginy, prémiové témy a dokonca ponúkajú hosting postavený na WordPress. Na Slovensku to je služba “Vlastná webstránka” s cenovkou 5-10 € mesačne. Služba vám povolí z výberu “len” 25 prípadne 130 tém. Čo nie je málo, no z počtu 2 800+ tém ktoré sú voľne dostupné to je len malé percento.

A čo autorské práva?

Na WordPress spadajú autorské práva, avšak umožňujú ho používať každému. Každá časť systému je chránená autorskými právami.

Je vydaný pod licenciou GPL, takže ho môžete používať, upravovať alebo šíriť ďalej. Budete mať autorské práva na vaše úpravy a zmeny, prípadne na vaše doplnky a témy, ale nie na celý kód. Licencia GPL vyžaduje, aby každá zmena a úprava ktorú budete šíriť, bola licencovaná taktiež pod GPL.

Znamená to, že všetky prémiové Témy a Pluginy majú licenciu GPL?

Oficiálne vyjadrenie na stránke WordPress.otg je jasné. Témy spadajú pod GPL licenciu. Obrázky, CSS alebo Javascript v témach môžu byť vylúčené. Ale všetky časti témy alebo pluginu, ako PHP a HTML kód, vo veľkej miere používajú funkcionalitu WordPress, takže sú pod licenciou GPL. Zatiaľ čo väčšina ľudí s tým nesúhlasí, väčšina firiem a autorov pre WordPress toto održiava.

Obsah publikovaný vo WordPress je tiež GPL?

Samozrejme nie. Ak obsah, ktorý zverejňujete, nie je odvodený od WordPress alebo inej licencie GPL. Ak napríklad zdieľate svoje umelecké diela na svojom blogu, vlastníte plné autorské práva.

Avšak ak píšete príspevok na blogu, ktorý ukazuje ľuďom, ako používať funkciu WordPress s názornými ukážkami, potom by daný príspevok mohol byť licencovaný inak. Ukážka kódu alebo kód použitý v príkladoch je skutočne odvodený a automaticky nadobúda licenciu GPL.

Ochranná známka WordPress

Kód systému WordPress sa vydáva pod GPL, ale slová WordPress, WordCamp ale aj WordPress Logo sú registrované ochranné známky, ktoré vlastní WordPress Foundation. To je aj príklad slovenskej stránky WordPress komunity wp.sk a nie wordpress.sk

Akékoľvek stránky, vzdelávacie kurzy ktoré nájdete a ktoré majú vo svojom názve domény slovo WordPress, pravdepodobne prevádzkuje niekto, kto o WordPress toho dosť nevie, resp. zámerne porušuje tieto pravidlá.

Väčšina firiem pracujúcich s WordPress vie o politike ochranných známok a rešpektuje tieto pravidlá.

Náklady spojené s používaním WordPress

WordPress ako softvér je zadarmo. Avšak, na jeho použitie na webe, budete potrebovať hosting.

Môžete použiť WordPress.com na vytvorenie bezplatného blogu, ale uvedomte si, že existujú určité rozdiely medzi WordPress vs WordPress.com.

Náklady na používanie WordPress sú relatívne minimálne a platí to aj pre spustenie akéhokoľvek iného typu webových stránok. Jedinou skutočnou cenou je web hosting a doména. Samozrejme toto platí len v prípade že si chcete web vytvoriť sami, iné to je ak toto zveríte firmám ktoré sa tomu venujú. Preto ak máte pochybnosti či by ste to zvládli sami, alebo to chcete zveriť niekomu kto už s tým má niekoľko ročné skúsenosti, neváhajte nás kontaktovať.

Dodatočné náklady by boli prémiové témy WordPress. Tie však používať nemusíte, nakoľko existuje skoro 3000 voľne dostupných tém. Rovnako to je aj s prémiovými pluginmi, ktorých je dostupných zdarma skoro 55 000.

Tak prečo ľudia kupujú prémiové témy a pluginy? Aby sa odlíšili od konkurencie alebo aby získali exkluzívnejší dizajn či funkcie. Ďalším dôvodom kúpy prémiovej témy a pluginu je technická podpora. Autori free verzií nie sú povinní ponúkať podporu a aktualizácie. Platené témy a pluginy však túto podporu poskytujú, rovnako aj pravidelné aktualizácie. Dĺžka technickej podpory a aktualizácií prémiových produktov sa líši od predajcu, takže pri kúpe si nezabudnite prečítať základné informácie, kde sa dozviete aj to, ako dlho máte technickú podporu, prípadne ako si ju viete predĺžiť.

Dúfam že vám tento článok zodpovedal na základné otázky licencií WordPress. Ak máte otázky alebo pripomienky, nezabudnite zanechať svoj komentár. Ak vám tento článok pomohol, môžete ho zdieľať, alebo sa pridať na Facebook, kde nájdete ďalšie zaujímavé návody a nápady zo sekcie “Ako na to”.

Komentáre

komentárov

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Leave a comment



Rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com | BAD WOLF

5 rokov ago

[…] Je zadarmo a jeho použitie je jednoduché. (Pozrite si, prečo je WordPress zadarmo) […]

Staňte sa partnerom Zlého vlka

Pozrime sa na vaše veľké projekty od začiatku a spoločne.

Copyright BAD WOLF 2018 © Všetky práva vyhradené