Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2722

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2726

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/5/65724673-93f6-4ae5-8043-819db1206bb9/anderor.sk/web/wp-content/themes/ark-child/functions.php on line 73
Rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com | BAD WOLF

Rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com

Hits: 2444

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Vedeli ste, že WordPress.com a WordPress.org sú dve veľmi odlišné platformy? Ľudia si ich často zamieňajú, čo vedie k výberu nesprávnej platformy. Pozrite si rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com.


Rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com

Rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com
Výber správnej platformy je rozhodujúci pre váš online projekt. Najlepší spôsob, ako pochopiť rozdiel medzi WordPress.com a WordPress.org je pozrieť sa na každú platformu individuálne.

 

WordPress.org

WordPress.org je populárna webová platforma, o ktorej ste už určite počuli. Je to open source program, ktorý je úplne zadarmo pre každého. Všetko čo potrebujete je názov domény a web hosting.

Výhody WordPress.org

S WordPress.org máte plnú kontrolu nad vašimi webovými stránkami. Môžete slobodne robiť čokoľvek, čo chcete a prispôsobiť ho tak, ako potrebujete. Tu sú niektoré z výhod výberu WordPress.org pre vytvorenie vašej webovej stránky:

 • Je zadarmo a jeho použitie je jednoduché. (Pozrite si, prečo je WordPress zadarmo)
 • Ste vlastníkmi vašej stránky a všetkých údajov na nej. Vaše stránky nebudú vypnuté, pretože niekto rozhodne, že je to v rozpore so zmluvnými podmienkami. Máte nad stránkou plnú kontrolu.
 • Na svoje stránky môžete pridať akýkoľvek plugin alebo tému, či už free verzie alebo platené.
 • Na stránkach môžete zobrazovať vlastné reklamy a nie reklamy bez zdieľania výnosov zo zobrazenia.
 • Môžete prepojiť výkonné nástroje ako Google Analytics na vlastné analýzy a sledovanie návštevnosti.
 • Môžete použiť vlastný alebo prenajatý hosting WordPress na vytvorenie online obchodu na predaj digitálneho alebo fyzického tovaru, prijímanie platieb kreditnou kartou a odoslanie tovaru priamo z vašich webových stránok.
 • Môžete vytvoriť stránky a predávať členstvo za prémiový obsah, kurzy atď. A budovať online komunitu okolo vašich webových stránok.

Nevýhody WordPress.org

 • Rovnako ako pri všetkých webových stránkach, budete potrebovať web hosting a vlastnú doménu. To je miesto, kde sú súbory vášho webu uložené na internete. Spočiatku sa cena pohybuje rádovo v niekoľko eur za mesiac. Keďže sa vaše webové stránky rozrastú a získajú väčšiu návštevnosť, náklady na webhosting sa zvýšia.
 • Ste zodpovedný za aktualizácie. Môžete ľahko aktualizovať svoje stránky v sekcií Nástenka » Aktualizácie.
 • Ste zodpovedný za zálohy webu. Existuje veľa doplnkov a pluginov WordPress, ktoré vám umožnia nastaviť automatické zálohovanie. (Na zálohovanie WordPress sa pozrieme už čoskoro.)

Skutočné náklady na webové stránky WordPress.org sa líšia podľa toho, čo sa snažíte vytvoriť (jednoduchý blog, portfólio, internetový obchod, atď.). Existujú aj ďalšie faktory, ako sú bezplatné a prémiové šablóny, prípadne bezplatné a prémiové pluginy.

 

WordPress.com

WordPress.com je hostingová služba vytvorená spoluzakladateľom WordPressu, Mattom Mullenwegom. Kvôli tomu si používatelia často zamieňajú WordPress.com s populárnym softvérom WordPress.org.

Webová služba WordPress.com má 5 cenových hladín:

 • Free – obmedzená verzia.
 • Personal – 4 € mesačne pri viazanosti 1 rok
 • Premium – 8 € mesačne pri viazanosti 1 rok
 • Business – 25 € mesačne pri viazanosti 1 rok
 • VIP – od 5000 € mesačne

Výhody WordPress.com

Free verzia WordPress.com je dobrou voľbou pre začinajúcich bloggerov. Tu sú niektoré výhody používania WordPress.com:

 • Je zadarmo až do 3 GB priestoru. Potom budete musieť prejsť na platený plán pre viac dostupného miesta.
 • Nebudete sa musieť starať o aktualizácie alebo zálohy. WordPress.com sa o to postará.

Nevýhody WordPress.com

Existuje niekoľko obmedzení WordPress.com, ktoré ho odlišujú od WordPress.org. Tu sú niektoré nevýhody použitia WordPress.com:

 • Umiestňujú reklamy na všetky webové stránky. Takže vaši používatelia budú vidieť reklamy, ale vy z toho nebudete zarábať. Ak nechcete, aby vaši používatelia videli len vaše reklamy, je nutné prejsť na platený plán.
 • Nemáte povolené predávať reklamy na vašich webových stránkach. Ak prevádzkujete stránky s vysokou návštevnosťou, môžete požiadať o ich reklamný program s názvom WordAds, v ktorom s nimi zdieľate výnosy. Používatelia prémiových a podnikových plánov môžu okamžite používať WordAds.
 • Nemôžete pridávať pluginy. Používatelia vo Free verzii dostanú predinštalovaný plugin JetPack. Používatelia Business plánu môžu inštalovať z výberu kompatibilných doplnkov (25 € mesačne – 300 € ročne). VIP program umožňuje inštalovať pluginy, ale cena začína od 5000 € za mesiac.
 • Nie je možné nahrať vlastné témy. Používatelia bezplatného programu môžu nainštalovať len z obmedzenej kolekcie dostupných tém. Existujú obmedzené možnosti prispôsobenia bezplatnej verzie. Používatelia Premium a Business plánov si môžu vybrať z prémiových tém a môžu používať vlastné CSS.
 • Ste obmedzený na štatistiky WordPress.com. Nemôžete pridať službu Google Analytics ani inštalovať inú platformu na sledovanie. Používatelia Business plánu môžu nainštalovať službu Google Analytics.
 • WordPress.com môže odstrániť vaše stránky kedykoľvek, ak majú podozrenie, že stránka porušuje ich Zmluvné podmienky.
 • Na vašej stránke sa zobrazí odkaz “powered by WordPress.com”. Môžete ho odstrániť prechodom na Business plán.
 • WordPress.com neponúka žiadne funkcie eCommerce ani integrované platobné brány.

Platforma WordPress.com je pomerne obmedzená, keď ste na Free, Personal alebo dokonca Premium pláne. Ak chcete odomknúť niektoré z pokročilejších funkcií, musíte byť v Business pláne (300 € ročne) alebo vo VIP programe (5000 € za mesiac).

 

WordPress.com vs. WordPress.org – Často kladené otázky | FAQ

WordPress.com vs WordPress.org – čo je lepšie?

Ak ste osobný blogger a nestaráte sa o zarábaní peňazí z vašich webových stránok, v tom prípade je Free verzia ideálnym riešením WordPress.com.

Ak ste podnikateľ alebo blogger, ktorý chce zarábať peniaze z vašich stránok, odporúčame použiť vlastné stránky postavané na platforme WordPress.org. Poskytuje vám slobodu a flexibilitu pri rozširovaní vašich webových stránok podľa vašich potrieb.

V celosvetovej mierke je WordPress.org považovaný za lepšiu platformu. Podľa štatistík na WordPress.org beží každá 3. webstránka. Používajú ho aj veľké celosvetové firmy a značky ako napríklad Disney, BBC America, Oficiálny STAR WARS blog, SONY Music alebo MTV. Na najväčšie stránky postavené na WordPress sa ešte určite v budúcnosti pozrieme.

Ako môžem spustiť webovú stránku na WordPress.org?

Ak chcete spustiť vlastnú webovú stránku WordPress.org, potrebujete vlastnú doménu a hosting. (Porovnanie slovenských a českých webových hostingov už čoskoro na blogu.)

Vlastná doména je adresa vášho webu na internete, ako napríklad google.sk, anderor.sk, atď. Web hosting je miesto, kde sú súbory vášho webu uložené na internete. (Návod ako vytvoriť vlastnú stránku na WordPress.org už čoskoro na blogu.)

Ak potrebujete pomoc, alebo chcete vytvoriť vlastnú stránku, neváhajte nás kontaktovať.

Môžem presunúť svoju stránku z WordPress.com na WordPress.org?

Noví používatelia, ktorí nepoznajú rozdiel medzi WordPress.com a WordPress.org, skončia s bezplatnou službou WordPress.com. Akonáhle uvidia obmedzenia platformy, chcú prejsť na “Real WordPress” čiže na WordPress.org. Áno, môžete prejsť z WordPress.com na WordPress.org a pomerne ľahko presunúť celý svoj obsah. (Návod ako web presunúť už čoskoro na blogu.)

Zhrnutie

Najlepší spôsob, ako rozmýšľať o rozdieloch medzi WordPress.com vs WordPress.org je analógia prenájmu bytu vs. vlastniť vlastný byt. WordPress.com je podobný ako prenájom bytu. Máte obmedzené možnosti a kontrolu nad tým, čo môžete a nemôžete robiť. WordPress.org je ako vlastniť byt. Máte plnú kontrolu, nikto vás nemôže vykopnúť a môžete urobiť všetko, čo len chcete.

 

Ak vám tento článok pomohol, môžete ho zdieľať, alebo sa pridať na Facebook, kde nájdete ďalšie zaujímavé návody a nápady zo sekcie “Ako na to”.

 

Komentáre

komentárov

Zdieľajte stránku s priateľmi...

Leave a commentPrečo je WordPress zadarmo? | BAD WOLF

5 rokov ago

[…] Ľudia často zamieňajú WordPress s WordPress.com. […]

Staňte sa partnerom Zlého vlka

Pozrime sa na vaše veľké projekty od začiatku a spoločne.

Copyright BAD WOLF 2018 © Všetky práva vyhradené